Jakou vybrat hrazdu?

Jak vybrat kvalitní a bezpečnou hrazdu?

Český trh nabízí množství posilovacích hrazd. Jak se v něm má zákazník orientovat a podle čeho hrazdu vybírat? Na to se pokusíme najít odpověď.

Prvními  výběrovými  kritérii bude zřejmě cena a druh hrazdy. Nejlevnější hrazdy „do dveří“ čínské produkce začínají na několika stokorunách.

 

Hrazda do dveří :

Jde o hrazdu, která se vloží mezi dveřní zárubně, šroubováním hrazdy se zvětšuje, či zmenšuje celková vzdálenost hrazdy a na principu tlaku by měla v zárubních držet. „měla“ je uvedeno záměrně.Hrazda_do_dveri

Stačí se podívat na youtube.com, kde koluje velké množství videí s padajícími hrazdami a cvičenci, v lepším případě končí jen naraženou kostrčí.

Je to chyba konstrukce hrazdy, ale také zárubně(futra) mají svůj podíl, nejsou konstruována, ani montována tak, aby bez hnutí vydrželi  tlak potřebný k udržení hrazdy s cvičencem.

Zárubně se obvykle usazují na montážní pěnu, která umožní roztáhnutí zárubní pomocí tlaku hrazdy, jednak může dojít k nevratnému poškození  zárubní tlakem a samozřejmě k pádu hrazdy i cvičence. Když už hrazdu do dveří, tak jedině do železných zárubní, které jsou prolité betonem, nebo poctivě vyplněny maltou.        Poté je riziko pádu menší.

 

Hrazda samovzpěrná (závěsná) do dveří:

Jedná se o hrazdu, která se nainstaluje vložením do zárubní a má držet pomocí vlastní váhy za horní okraj zárubní.                                                                      Její  výhoda je okamžité  zandání a vyndání z dveřního otvoru.samovzperna_hrazda

Mezi  nejčastější nevýhody patří nekvalitní provedení od  výrobců, dále nedostatečné informace od výrobce ohledně technických požadavků na zárubně.          Například na železných zárubních nebude vůbec držet, zárubně musí být obložkové s dostatečným přesahem vystupujícím ze zdi a šířkou dle typu hrazdy.   

Hrazda není vhodná pro dynamické cvičení shybů, různých výskoků. Odlehčení hrazdy a pohyb vzhůru by mohl přivodit pád.                                                     Dále hrozí poškození zárubní, které nejsou na takovéto zatížení stavěné.

Pokud se rozhodnete pro tento druh hrazdy,  vyžádejte si od prodejce podrobné technické požadavky na zárubně dveří.                                                                Hrazdu vkládejte pouze do opravdu masivních a kvalitně připevněných zárubní.

 

Hrazda na žebřiny:

hrazda_na_zebriny

Zde je na trhu výběr z levnějších univerzálních stavitelných hrazd, kde je žerď obepnuta kruhy s tyčemi, které se nastaví dle žebřin.                                        Konstrukce je však málo tuhá, při cvičení trpí výkyvy a dynamické cvičení se zde nedoporučuje.

Hrazda na žebřiny by vždy měla být z jednoho celku, to znamená celosvařovaná.

IMG_0559

Jedině svařovaná konstrukce zaručí dostatečnou pevnost pro cvičení. Dále nás musí zajímat rozměry hrazdy vůči žebřinám a odpovídající průměr háků hrazdy, aby šla hrazda na žebřiny zavěsit.

 

Hrazdy se šroubovými spoji:

Jakákoliv hrazda se šroubovými spoji má své výhody a nevýhody.

Výhodou je snadná přeprava a skladování takto vyráběných hrazd.  Mezi nevýhody patří například nutné sestavení hrazdy zákazníkem, kde jednotlivé díly nemusejí vždy sedět a z montáže se stává noční můra. Dále nutná údržba spočívající v občasném dotahování šroubových spojů a s tím spojené investice do nářadí (klíčů), pokud je prodejce nedodává společně s hrazdou. Pokud se tato údržba nedodržuje, objevuje se po čase vymačkání jednotlivých dílů a tím se sníží        tuhost hrazdy, objeví se vrzání atd.

 

Svařované hrazdy na zeď i strop:

Pokud chcete bezúdržbovou hrazdu na celý život, zvolte vždy kvalitní celosvařovanou konstrukci!

Odpadá zde veškerá montáž hrazdy, kromě ukotvení hrazdy na stěnu/strop.

Sestavované hrazdy se šroubovými spoji nikdy nedosáhnou pevnosti svařovaných hrazd.

Cvičení je na nich příjemnější a nikdy se neobjeví vrzání uvolněných spojů, navíc odpadá hledání klíčů po domě k nutnému dotahování šroubových spojů.

Na našich hrazdách budou cvičit ještě vaše vnoučata, všechny hrazdy jsou dostatečně dimenzované na váhu cvičence i se závažím, případně na dva cvičence, nosnost každé hrazdy je uvedena u produktu.

Vypalovací barva zaručuje barevnou stálost a zvýšenou odolnost.

maxi_hrazda_na_atrop_1

U nás si vyberete z širokého množství druhů hrazd od závěsných, až po speciální hrazdy pro Crossfit.

Pokud Vám však výběr ze sériových hrazd nestačí, od toho je tu naše zakázková výroba, kde vám zhotovíme hrazdu přesně dle Vašich požadavků,                  případně poradíme, či navrhneme hrazdu novou.

Poradentství včetně návrhu je zdarma. Zakázková výroba je pak s mírným příplatkem oproti seriovým hrazdám.